Герої нашого часу: ОСББ «ЗЛАГОДА» м. Харків, в умовах війни

Дата публікації: 18.10.2022

Цей кейс — одна з 10 історій проєкту «Добрі сусіди – одна країна» про справжніх героїв нашого часу — об'єднання співвласників багатоквартирного будинку із Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Одеської та Харківської областей. Завдяки небайдужості та відповідальності співвласників на чолі із правлінням ці ОСББ плекають у своїх будинках добросусідські відносини; допомагають внутрішньо переміщеним особам, людям похилого віку, багатодітним родинам; надають волонтерську підтримку нашим захисникам. Співвласники, незважаючи на війну, належним чином утримують своє майно: організовують прибирання будинків та прибудинкової території, висаджують кущі та квіти. Попри ворожі обстріли, дорожчання будівельних матеріалів, проблеми зі сплатою внесків вони продовжують упровадження енергозберігаючих заходів, зокрема й утеплення своїх будинків, готуючись до опалювального сезону. Таких героїчних ОСББ в Україні багато, їхні співвласники радіють кожному новому дню і вбачають в єднанні непереборну силу та потужну зброю для нашої Перемоги.

Прифронтовий Харків. Від обстрілів ворога потерпають люди та їхні будинки, школи і лікарні, парки, алеї, сквери. Важко назвати якийсь куточок міста безпечним. Великий спальний район Салтівка. У багатьох українців ця частина Харкова на слуху, бо її обстрілюють чи не найбільше. У цьому кейсі ми розповімо про ОСББ «Злагода», будинок якого розташований саме у цьому районі. Тому співвласники змушені звикати до щоденної канонади і вчитися разом не лише виживати в таких екстремальних умовах, а й належно утримувати свій будинок.

Виживання під обстрілами. У будинку встановлені електричні плити. На електриці працюють і насоси, які підкачують воду. Тобто життєзабезпечення будинку залежить від електропостачання. З початку війни були періоди, коли 3-4 дні не було світла. Та найбільшим випробуванням, за словами голови правління ОСББ Тетяни Суворової, стали перебої з водою. На початку війни снаряди влучили у насосну станцію, були розірвані водопровідні труби. Води не було тиждень, добре, що був сніг, який збирали в мішки й відра скрізь, де була можливість. Використовували на технічні потреби. Це рятувало і навчило всіх, хто залишився у будинку, робити запаси води.

Організація спільного простору. Укриття у прифронтовому Харкові просто необхідні, тим більше на Салтівці. Багато харків’ян знаходили укриття у метро. Проте метро тепер почало працювати. І ОСББ «Злагода» перетворило підвали свого будинку, який зведено у 1995 році, у спільний простір. Туди приходять і мешканці сусідніх будинків. ОСББ подбало про лежаки, матраци, розкладачки. Обладнали місце для зарядки мобільних телефонів.

Тетяна Суворова розповідає про унікальні випадки пристосування до надзвичайних умов. Багатодітна сім’я (четверо дітей, двоє дорослих, квартира на верхньому поверсі) прожила у підвалі, обладнаному під спільний простір, перші два місяці війни. Потім родина виїхала на Західну Україну. У червні знову повернулися додому.

Утримання будинку. У перервах між обстрілами ОСББ продовжує старанно утримувати свій будинок. Було кілька прильотів снарядів. Вибухом пошкодило вікна у під’їздах та квартирах. Рами були видавлені, склопакети розбиті. До зими співвласники планують все відремонтувати, а поки закрили ці вікна фанерою.

Ще одним снарядом пошкодило вхід до підвалу та засипало двері. Їх відкопали та відремонтували вхід. Перевірили, чи не пошкоджені труби опалення, водопровід та каналізація. Наводять лад на прибудинковій території.

ОСББ уже розпочало підготовку до опалювального сезону. Провели гідравлічні випробування та промивку системи опалення. Комісія з тепломереж після перевірки видає ОСББ дозвіл на прийом теплоносія у будинкову систему опалення.

У цьому році планували завершити термомодернізацію будинку. Хотіли його утеплити за Програмою «Енергодім» Фонду енергоефективності. До війни встигли зробити тільки енергоаудит. А три роки тому поставили індивідуальний тепловий пункт і замінили вікна та двері у під’їздах. Після війни обов’язково повернуться до своїх амбітних планів.

Безпека. Питання безпеки в ОСББ «Злагода» є пріоритетним. Ще до війни тут скрізь поставили відеокамери, які працюють і зараз. У під’їздах на вхідних дверях стоять кодові замки, на тамбурних ─ працюють домофони. Тобто потрапити до будинку сторонній особі складно. Новацією у сфері безпеки з початку війни стали засуви. Вони зроблені на той випадок, якщо не буде світла і засоби електронної безпеки не працюватимуть. Замикають на засуви вхідні двері з 22:00 до 6:00 мешканці перших поверхів.

Психологічна підтримка. У будинку зараз постійно проживає тільки близько 10% мешканців. І ті, хто залишився у Харкові, і ті, хто перебуває в інших регіонах країни або за кордоном, постійно цікавляться, що відбувається в будинку. Тому голова правління ОСББ Тетяна Суворова взяла на себе обов’язки як інформатора, так і психолога. Щодня о сьомій ранку вона пише у будинковому чаті приблизно таке: «Доброго ранку! У нас все нормально. Будинок цілий. Світло, вода є. Усі живі та здорові. Чекаймо на Перемогу!»

______________________________________________________________________________________________________________________

Матеріал створено в рамках ініціативи «Добрі сусіди – одна країна» — півторарічного проєкту, направленого на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ. Проєкт виконується Всеукраїнською благодійною організацією «Інститут місцевого розвитку».

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
instagram
Youtube

Telegram-каналі 

Посилання на кейс у форматі pdf 1.71 MB

@admin
@admin
+1737
Рейтинг
310
постів
536
0
0
Рейтинг посту: +2
Поширити
Коментарі
Коментарі: 0