Успішний кейс ОСББ “Хата,15”, м. Лисичанськ
ЛЮДИ ТА ЇХНІ БУДИНКИ: ОСББ м. ЛИСИЧАНСЬКА
У м. Лисичанську Луганської області є ОСББ із цікавою назвою «ХАТА 15». Але це не та хата, що скраю, а успішне об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, якому пішов п’ятий рік.
Самому будинку, де створене це ОСББ, вже під 50 років. Навіть для людини це досить серйозний вік, а будинки, на жаль, «старіють» раніше. Цей будинок №15 розташований у кварталі Центральний м. Лисичанська, і звели його ще у далекому 1974 році.
П’ятиповерхова будівля має 4 під’їзди і 70 квартир.
Понад 40 років будинок обслуговувався ЖЕКом. Старожили згадують, що інколи ЖЕК щось робив, аби «протрималось тиждень», а конструкції і комунікації будинку не ремонтувалися і тому останніми роками перебували у поганому стані.
У чотирьох квартирах мокріла стеля, бо дах протікав. Вентиляційні канали на даху розсипались. Металевий водовод у підвалі був заіржавленим. У першому під’їзді перший поверх потерпав від каналізаційних заторів.
Посеред двору росли 10 дерев, які через свій вік і розмір становили загрозу для вікон і балконів будинку. Проте на звернення мешканців стосовно вирішення проблеми з цими деревами, впродовж кількох років поспіль не було жодної реакції.
Мешканці два останніх роки перед створенням ОСББ стояли в черзі ЖЕКа на ремонт другого під’їзду. ЖЕК обіцяв його зробити у 2016 р., за умови придбання мешканцями фарби. Її придбали, а ремонту під’їзд так і не дочекався.
Нарешті у співвласників урвався терпець, і вони вирішили взяти управління будинком у свої руки.
Голова правління ОСББ «ХАТА 15» Інна Міхаль впевнена: «Можна жити за принципом «моя хата скраю». Запевняти себе, що ти нічого не вирішуєш, дозволяти іншим робити вибір, а потім когось звинувачувати, що все йде не так. А можна самим приймати рішення і нести за них відповідальність. Ми обрали створення ОСББ, бо відповідальність за свою власність несе власник. Інколи буває складно відповідати за наслідки свого вибору. Але воно того варте - самим будувати своє життя!».
Ініціативна група будинку переконливо пояснювала власникам квартир - співвласникам багатоквартирного будинку про переваги колективного управління спільним майном, яким є їхній будинок: його дах та стіни, вікна та сходові клітини, інженерні комунікації, технічні й допоміжні приміщення тощо.
У серпні 2016 року на установчих зборах співвласників більшістю голосів (порахували до десятих відсотка ̶ 85,3 %) було прийняте рішення про створення ОСББ.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «ХАТА 15» почало діяти з 01 січня.2017 року.
Внески на утримання будинку були і є невеликими. Спочатку внесок становив 1,2 грн/м2. Така ситуація зберігалася впродовж перших 10 місяців роботи ОСББ. Зрозуміло, що цих коштів не вистачало, і тому співвласниками було прийняте рішення щодо збільшення розміру внеску до 2,0 грн/м2. Через сім місяців на загальних зборах співвласники підвищили розмір внеску до 3,0 грн/м2. Такий розмір внеску є середнім по місту.
У будинку мешкає багато пенсіонерів, тому, приймаючи рішення про розмір внеску, орієнтувалися на їхні фінансові можливості.
Інна Міхаль каже: «Головне, що відчули наші співвласники, ̶ ОСББ дає можливість самим за свої кошти вирішувати проблеми будинку. За менше ніж 5 років, завдяки створенню ОСББ, ми своїми силами зробили більше, ніж за 20 попередніх років».
Зрозуміло, що не все одразу можна зробити у будинку з невеликою кількістю квартир, де внесок на його обслуговування є дуже помірним.
У ОСББ «ХАТА 15» співвласники рухалися маленькими кроками, разом вирішуючи, що саме треба робити у будинку чи на прибудинковій території, в якій послідовності, і скільки це має коштувати.
Очевидно, що співвласники цього будинку добре опанували мистецтво маленьких кроків, тому що кожен рік управління житлом через статутні органи СББ знаменувався низкою конкретних поліпшень.
Так, у 2017 року замінили каналізаційний відвід у першому під’їзді; зробили косметичний ремонт другого під’їзду та перших поверхів решти під’їздів. Нарешті змогли спилити всі аварійні дерева.
А далі продовжили приводити до ладу свій будинок. У 2018 році зробили капітальний ремонт даху зі стяжкою і двома шарами руберойду над чотирма квартирами, мешканці яких найбільш страждали від дощів. Відновили три вентиляційних канали. Замінили каналізаційний відвід у другому під’їзді, і металевий водовід на пластиковий.
У 2019 році продовжилася робота із ремонту даху над іншими квартирами верхніх поверхів та відновлення вентиляційних каналів. Відбулася заміна однієї із трьох ліній тепломережі у підвалі.
Минулого року зробили ганок у першому під’їзді та герметизацію 40 погонних метрів міжпанельних швів.
У бережливих господарів нічого не пропадає: з демонтованих металевих труб виготовили і встановили у дворі металоконструкції для сушіння білизни і вибивання килимів
Цьогоріч придбали газонокосарку ̶ .співвласники хочуть створити на прибудинковій території затишні зелені зони.
Жителі будинку №15 мають ще багато планів на цей рік, у тому числі збудувати повністю зруйноване вимощення, зробити поточний ремонт ганків решти під’їздів та привести до ладу цоколь.
Співвласники своєї ХАТИ 15 впевнені, що завдяки створенню ОСББ і його ефективній роботі, можна жити з комфортом і не дуже дорого за це платити.
А головне – це можливість вирішувати все разом, прислухаючись один до одного, поважаючи своїх сусідів та перетворюючи життя у своєму будинку на омріяну реальність!
Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Добрі сусіди – одна країна». Проєкт спрямований на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ, реалізується із квітня 2021 р. по вересень 2022 р., охоплюючи своєю діяльністю і місто Лисичанськ.
Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:
https://www.facebook.com/GoodNeighborsOneCountry/
https://www.instagram.com/good_neighbors_one_coutry/
https://www.youtube.com/channel/UCgsZt0fNdNz-5YPmxnAeVzA
телеграм-канал «Країна Добросусідства»: t.me/OSBB_OK
чатбот «Країна Добросусідства бот»: https://salebot.site/r/osbb_ok_1
***
постів