В Україні хочуть змінити процедуру призначення субсидій: кого це стосуватиметься

Дата публікації: 02.11.2022

Інформаційне агентство УНІАН поширило повідомлення: «В Україні хочуть змінити процедуру призначення субсидій: кого це стосуватиметься».

Очевидна відповідь – стосуватиметься всіх.

Про що мова? «Міністерство соціальної політики України пропонує спростити процес призначення субсидій для переселенців, дозволивши подавати заяви через Пенсійний фонд».

Що читається між рядками цього повідомлення? Ні про яке спрощення не йдеться.

Мінсоцполітики чомусь заявляє, що не справляється зі своїми обов’язками.

«Соціальна підтримка має надходити громадянам вчасно, в коректному обсязі, і в ефективний спосіб», – вказується в повідомленні Мінсоцполітики.

Тобто воно заявляє, що не в змозі своєчасно надати допомогу.

«Зазначається, що наразі прийом документів та призначення субсидій та пільг здійснюється управліннями соціального захисту населення (УСЗН), на місцевому рівні, та здійснюється із прив'язкою до місця, де розміщено відповідне УСЗН».

Явна неправда. Прийом документів здійснюють центри надання адміністративних послуг, органи місцевого самоврядування. Потім вони електронним шляхом передаються до УСЗН.

«Оригіналом поданих документів та виплатних документів є паперова форма, що небезпечно під час бойових дій чи окупації».

Що небезпечно, то так. Але це відверта маніпуляція. Оригіналом документа в ПФУ теж є і буде паперова форма. Згідно з чинним порядком, для отримання субсидії документи можна подати і в електронній формі, для цього лише потрібен електронний підпис, і цим скористались немало громадян. Невже ПФУ прийматиме документи без електронного підпису?

«Під час війни обробка заяв на субсидії та пільги у громадах, де тривають бойові дії, або які тимчасово окуповані, неможлива. А в тих громадах, куди переміщуються громадяни, процедура призначення – складна і тривала: це займає від декількох тижнів до декількох місяців, протягом яких людина залишається без виплат».

Це і маніпуляція і брехня одночасно. Якщо в місцях переміщення громадяни оплачували послуги, вони легко могли отримати субсидії лише за документами про оплату послуг. Працює досить проста процедура призначення субсидій внутрішньо переміщеним особам і вона себе виправдала. Відомо, що Мінсоцполітики не припиняло нараховувати субсидії всім мешканцям Бучі, інших населених пунктів. Уряд навіть розробив спеціальний механізм, за яким субсидія розраховувалася навіть при втраті баз даних за спеціальними формулами, з використанням електронних баз даних Мінсоцполітики.

«Тому, щоб захистити право громадян отримувати такі виплати, Міністерство соціальної політики пропонує здійснювати призначення субсидій та пільг через Пенсійний фонд України. Використання ІТ-систем пенсійного фонду дозволить прийняти документи громадян на отримання житлових субсидій та пільг у будь-якій точці України. Наприклад, субсидію для громадян, які проживали в Херсонській або Запорізькій області, можна буде призначити у Львові або Вінниці», – зазначили в Міністерстві.

Це неправдиве твердження. Чим використання ІТ-системи ПФУ відрізняється від ІТ-системи Мінсоцполітики? Однозначно ІТ-система ПФУ з цим не справиться, і це легко довести. Наведений приклад – це маніпуляція. Нинішня система Мінсоцполітики дозволяє призначити субсидію у Львові або Вінниці для громадян, які проживали в Херсонській або Запорізькій області.

Загалом, з повідомлення УНІАН випливає, що Мінсоцполітики пропонує позбавити себе однієї з базових функцій – соціального захисту споживачів комунальних послуг. Єдиний висновок, який можна зробити з цього повідомлення, – що Мінсоцполітики пропонує зруйнувати роками відпрацьовану ефективну систему соціального захисту, що в умовах війни скидається на диверсію.

«Зазначається, що це не матиме жодного впливу на сьогоднішніх отримувачів пільг та житлових субсидій, які не змінювали місце проживання, а для осіб, які вимушено змінили місце проживання у зв'язку з бойовими діями, надасть можливість звернутися з питання призначення житлової субсидії або надання пільг до органів Пенсійного фонду України, а також до ЦНАПів або онлайн до місцевих органів».

Усе-таки матиме. Спробуйте подати документи до ПФУ і тоді дізнаєтеся. Що тут змінюється? Чинний порядок передбачає подання документів до ЦНАПів, до місцевих органів, онлайн та до УСЗН. У наведеному тексті виключили подання до місцевих органів, замінили на ПФУ. Як мешканцям сіл (а таких немало!) тепер отримати субсидію? Онлайн або звертатися до відділень ПФУ? Який електронний підпис у селі? Де ті відділення ПФУ? Хто хоч раз звертався до ПФУ, може порівняти рівень обслуговування клієнтів в ПФУ і УСЗН.

Є така тактика російських ЗМІ: між правдивими повідомленнями помістити потрібну брехню. Якщо в інформаційному повідомленні хоч одна теза сумнівна, не варто його сприймати.

У цьому тексті від Мінсоцполітики брехлива кожна (кожна!) теза. Хтось добре попрацював. Стільки брехні накидали, що виникає одне питання: кому це вигідно? Є ще кілька запитань, на які немає відповіді у повідомленні УНІАН:

  • для чого руйнувати складну, добре відпрацьовану, ефективну систему?
  • для чого передавати до ПФУ невластиву йому функцію? Відновлюємо радянські «совбези»?
  • що робити з персоналом, який знає ці процедури, вміє виконувати всі необхідні функції – звільнити або передати до ПФУ? Чому про це немає нічого?
  • чи уявляють у ПФУ, що субсидії – це не пенсії?

Пенсії – один раз людина звернулася, призначили і щомісяця виплачують роками.

Субсидії призначаються на 1 рік, з перерахунком і повторним збиранням усіх даних на опалювальний період.

При призначенні субсидій необхідно збирати дані про дохід з усіх доступних джерел. Субсидії перераховуються при кожній зміні вартості послуг.

Для субсидій необхідно організувати обмін з надавачами послуг (щодо зміни вартості, припинення/відновлення надання, зміни постачальника). У цьому у ПФУ явно жодного досвіду. Та й відповідні програмні засоби відсутні.

Щомісячна верифікація одержувачів субсидій передбачає обмін даними з Мінфіном.

Навіть реєстрація справ претендентів на субсидії вимагає відповідної кваліфікації персоналу.

Узагалі така передача – абсурдне рішення. А в час війни – відверта диверсія. Зроблена від імені Мінсоцполітики, бо важко повірити, що там відсутні люди, які здатні передбачити всі наслідки такого рішення.

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
instagram
Youtube

Telegram-каналі 

***

Посилання на статтю у форматі pdf 203 KB

@admin
@admin
+1069
Рейтинг
198
постів
6
1
0
Рейтинг посту: +4
Поширити
Коментарі
Коментарі: 0