Житлові субсидії: експертні відповіді на актуальні запитання

Дата публікації: 26.10.2022

Чи призначається житлова субсидія, якщо єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено не повністю?

Положенням про порядок призначення житлових субсидій (п. 14, підпункт 3) встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії ..., і в цьому періоді:

  • у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
  • нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
  • ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄВС) у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).

Проте житлові субсидії за наявності таких обставин призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії:

сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, «протягом кварталу, що передує кварталу» перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії.

Тобто навіть за відсутності доходів субсидія буде призначена, якщо особою сплачено ЄСВ протягом одного кварталу. Отже, якщо особа, яка не має доходів, ніде не працює, не перебуває на обліку у службі зайнятості, самостійно звернеться до ДФС і сплатить ЄСВ за один квартал (це має бути «квартал, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії»), субсидія такій особі (домогосподарству, у складі якого є така особа) буде призначена.

Але важливим критерієм є також умова сплати ЄСВ у розмірі не меншому ніж мінімальний. Коли людина працює на умовах неповної зайнятості і, відповідно, отримує меншу зарплатню, важливо, щоб навіть при нарахуванні зарплатні у розмірі меншому від мінімального ЄСВ сплачувався роботодавцем у повному обсязі (як з мінімальної зарплатні).

Положенням було передбачено (до листопада 2021 року), що органи соціального захисту контролюють сплату ЄСВ такими особами протягом всього строку призначення житлової субсидії і припиняють виплату у разі несплати. Постановою КМУ №1184 від 15.11.2021 це обмеження було скасовано. Тепер субсидія, призначена за умови сплати ЄСВ за квартал, не може бути припинена з причини несплати ЄСВ протягом терміну її призначення.

Чи призначається/припиняється субсидія при наявності боргу з оплати ЖКП?

Положення про порядок призначення житлових субсидій визначає обставини, коли житлова субсидія не призначається. Серед інших обставин встановлено (п. 14, підпункт 5), що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (680 грн).

Житлова субсидія у разі наявності такої заборгованості призначається за виконання однієї з умов:

  • документального підтвердження сплати заборгованості;
  • укладення договору про її реструктуризацію;
  • оскарження споживачем заборгованості у судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Якщо таке підтвердження буде надано протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону, субсидія признається з початку такого сезону. В іншому випадку субсидія признається з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості у судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Водночас треба мати на увазі, що надання раніше призначеної житлової субсидії буде припинено у разі, коли громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати ЖКП (п. 119 Положення).

Якщо субсидію було припинено через невиконання договору про реструктуризацію заборгованості з оплати ЖКП, можливе її поновлення протягом сезону призначення з місяця, що настає за місяцем, в якому надійшло повідомлення про сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком.

Є деякі винятки щодо непризначення субсидії за наявності заборгованості. До такої заборгованості не включається заборгованість за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги:

  • з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу;
  • у зв’язку із приведенням об’ємів використаного природного газу до стандартних умов.

Норма щодо заборгованості також не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
instagram
Youtube

Telegram-каналі 

***

Посилання на статтю у форматі pdf 280.3 KB

@admin
@admin
+1057
Рейтинг
194
постів
9
0
0
Рейтинг посту: +2
Поширити
Коментарі
Коментарі: 0